(0212) 537 99 12

Silindirik Büküm

Silindirik Büküm

Silindirik Büküm Özellikleri ve Ölçüleri
  • Diameter / Çap: 300 – 6000 mm
  • Thickness / Kalınlık: 3 – 30 mm
Fotoğraf Galerisi
Sıkça Sorulanlar
Silindirik Büküm Nedir?

Silindir büküm yöntemi sacların silindirler yardımıyla eğilerek bükülmesi prensibine dayanır. Silindir büküm silindir makinası vasıtası ile gerçekleştirilir. Silindir büküm makinalarında eğme kuvvetinin derecesi makinanın kapasitesiyle doğru orantılı bir ilişki içerisindedir.  Bu orantı silindir büküm için üretilen makinaların farklı tasarımlarla üretilmesine neden olmuştur. Silindir büküm makinalarında dişli sisteme sahip entegre dişli mekanizmasıyla çalışan makinalar bulunduğu gibi hidrolik ünite sistemi ile çalışan silindir büküm makinaları da bulunur. Hidrolik ünite sistemi ile çalışan silindir büküm makinalarında bükme işlemleri 1 m ila 1.2 m aralığında gerçekleştirilebilmekte aynı zamanda saclar kaliteli bir şekilde bükülebilmektedir. CNC silindir bükme ürünlerinde hem elektrik hem de hidrolik açıdan gerekli güvenlik tedbirleri de alınmalıdır. Silindir büküm makinalarında uygulama ise düz bir plakayı kovan veya kutu adı verilen sisteme koyarak silindirik kesit haline getirme şeklinde işlemektedir. Silindir bükme işlemi 2 merdaneli, 3 merdaneli veya 4 merdaneli olarak gerçekleştirilebilmektedir. Silindir büküm işlemi düz bir plakanın silindir merdanelerin arasına sürülmesi şeklinde meydana gelir. Plakalar silindir merdaneler arasına sürüldükten sonra merdaneler belirli bir miktarda döndürülerek plakanın ilerlemesi sağlanır. Plakanın ilerlemesiyle silindir kesitler meydana gelir. 

Silindirik Büküm Nerelerde Kullanılır?

Silindir büküm hizmeti, deniz altına döşenen doğal gaz borularından yüksek binalardaki su iletim borularına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ayrıca, cami minarelerinde kullanılan çelik malzemenin silindir şekline getirilmesi için de kullanılır. Bu işlemler için büyük silindir büküm makineleri kullanılarak hata oranı minimum düzeyde tutularak istenen kalitede ürünler üretilir. Silindir büküm işleminde çelik malzemelerin yanı sıra alüminyum saclar ve paslanmaz malzemeler de başarılı bir şekilde bükülebilir. Silindir büküm işlemi, alüminyum veya çelik sacların kesim işleminden hemen sonra uygulanır. Silindir büküm işlerinde çalışan personel ve kullanılan ekipmanların, makine ve teçhizatın işin gerekliliklerine uygun olması son derece önemlidir.

Silindirik Bükümün Avantajları Nelerdir?

Silindir büküm makinaları, genellikle halka şeklinde ürünlerin üretiminde kullanılır. Bu güçlü ve etkili proses, kalın ve dayanıklı çeliklerin bükülerek bağlantı noktalarında, boru birleşimlerinde ve benzeri birleştirme işlemlerinde kullanılmasını sağlar. Bu şekilde yapılan bağlantılar, kaliteli ve uzun ömürlü olmalarına yardımcı olur. Sac bükümün bir avantajı, hazır ve işlenmiş demirin, alüminyumun ve diğer paslanmaz malzemelerin başka işleme gerek duymadan şekillendirilebilmesi ve bükülebilmesidir. Silindir büküm, istenen özelliklerin hassas ve hatasız bir şekilde sağlanmasını mümkün kılar. Silindir büküm, çok küçük saçlardan büyük saçlara kadar geniş bir boyut aralığında uygulanabilir. Bu avantajı sayesinde silindir büküm, silindir şeklindeki sacların kullanıldığı birçok alanda etkili bir yöntemdir. Ayrıca, halka şeklinde ürünler üretebilme özelliği sayesinde, sağlam bağlantı noktaları gibi halkaların gerektiği yerlerde de sık tercih edilen bir yöntemdir.

Silindirik Bükümün Dezavantajları Nelerdir?

Silindir bükümün dezavantajları da bulunmaktadır. İlk olarak, silindir büküm işlemi karmaşık ve hassas bir süreç gerektirir. Malzeme seçimi, büküm yarıçapı, bükme açısı ve diğer parametrelerin doğru bir şekilde belirlenmesi önemlidir. Yanlış hesaplamalar veya hatalı uygulamalar sonucunda istenmeyen deformasyonlar, çatlaklar veya mukavemet kayıpları meydana gelebilir.
 
İkinci bir dezavantaj, silindir büküm işleminin bazı malzemeler için uygun olmamasıdır. Özellikle kırılgan malzemeler veya yüksek mukavemetli alaşımlar gibi belirli malzemeler, silindir büküm işlemine uygun olmayabilir ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir.
 
Son olarak, silindir büküm işlemi sınırlı bir bükme açısıyla gerçekleştirilir. Bu da bazı tasarım gereksinimlerini karşılamada kısıtlamalar getirebilir. Özellikle daha geniş veya karmaşık bükme açıları gerektiren uygulamalarda alternatif yöntemlerin kullanılması gerekebilir.
 
Tüm bu dezavantajlar göz önünde bulundurulmalı ve silindir büküm işleminin uygulanacağı malzemeler ve tasarımlar için doğru bir şekilde değerlendirme yapılmalıdır. İyi bir planlama, doğru malzeme seçimi ve kalifiye işçilik ile bu dezavantajların etkileri minimize edilebilir.
 

Aktif Kampanyalar
Stet clita kasd gubergren, no sea takimata
Duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est.
Bize Sorabilirsiniz
17 Ocak 2015
Silindirik Büküm için yorumlar kapalı
4.990 kez görüntülendi